Tiedote: TalousVihreät sai alkunsa

TalousVihreät ry on Vihreiden uusi yrittäjyyteen, kestävään talouteen ja talouspolitiikkaan sekä vastuulliseen sijoittamiseen keskittyvä yhdistys. Haluamme olla mukana luomassa tulevaisuuden maailmaa jossa kestävä ja kannattava talous palvelee yhteiskuntaa.

Yhdistys tulee olemaan jaostomuotoinen, kaksi jaostoista toimii jo aktiivisesti TalousVihreät ry:n alla, eli uuden yhdistyksen pohjana ollut Vihreät Yrittäjät (Sakari Kouti) sekä Kestävän Talouspolitiikan Seura (KTS, Petri Viglione).

Seuraavan vuoden aikana rakennamme TalousVihreiden alle ainakin Vihreät Sijoittajat -jaoston sekä erilaisia ajankohtaisia talousaiheisia iltoja ja koulutuksia järjestävän jaoston.

Nimenmuutos ja toiminnan laajennus päätettiin Vihreät Yrittäjät ry:n ylimääräisessä jäsenkokouksessa yksimielisesti.

Tervetuloa mukaan toimintaan!

Toivotamme tervetulleiksi mukaan uuteen yhdistykseen kaikki taloudesta, yrittämisestä sekä paremmasta tulevaisuudesta haaveilevat vihreitä arvoja kannattavat niin uudet kuin vanhat jäsenet! Nykyisen Vihreät Yrittäjät yhdistyksen jäsen on automaattisesti uuden yhdistyksen jäsen.

Kyse on matalan kynnyksen toiminnasta, etukäteistietoja et tarvitse, suunnittelemme, teemme ja opimme yhdessä. Pyrimme pitämään toiminnan hauskan asiallisena, kohderyhmämme ikäraja on 15-130 vuotta.

Liittymislomake löytyy puolueen valtakunnallisissa yhdistysvaihtoehdoissa toistaiseksi nimellä: Vihreät Yrittäjät. Linkki: https://www.vihreat.fi/liity

TalousVihreiden yhdistyksen hallitus:

Pj. Sakari Kouti
Vara-pj. Riikka Kevo
Matti Hallamaa
Merja Hiltunen
Rami Käkönen
Leo Mustonen
E Juhani Tenhunen
Petri Viglione

Varajäseninä:
Johanna Kohvakka
Maritta Vuorinen


Posted

in

by

Tags:

Comments

Vastaa